Przeskocz do treści
6 lipca, 2011 / technikipamieciowe

Mnemotechnika Haków Pamięciowych

haki pamięciowe - mnemotechnika

haki pamięciowe - mnemotechnika

Czym Są Haki Pamięciowe?

Pomyśl przez chwilę o swojej pamięci jak o wielkiej szafie. Jest tak ogromna, że możesz tam zmieścić niemal wszystko! W szafie tej znajdują się poszczególne półki, szuflady i wieszaki. Dzięki nim, wszystko ma swoje miejsce i łatwo jest odnaleźć potrzebną rzecz.

Teraz pomyśl co by się stało, gdyby szafa ta nie miała żadnej półki, szuflady czy wieszaka? Gdybyś otwierał ją i wrzucał wszystko na jedną, wielką kupę? Na pewno miałbyś problemy, z odnalezieniem poszczególnych rzeczy.

Większość z nas trzyma swoje ubrania czy przedmioty w jakimś porządku. Ale informacje przechowuje w swojej pamięci jak  na wielkim śmietniku. Trudno się więc dziwić, że w razie potrzeby, ciężko jest coś sobie przypomnieć. Wiele osób narzeka na pamięć i sami są sobie winni za jej stan. Brakuje tu porządku…

Jak działa ta technika pamięciowa?

Haki pamięciowe to mnemotechnika, która pozwala na porządkowanie wiedzy. Na zapamiętywania nowych informacji w określony sposób. Zasadą działania tej mnemotechniki są skojarzenia. Nową informację (np. materiał do nauczenia się przed egzaminem, klasówką, etc.) kojarzysz z tą, którą już dobrze znasz – z hakiem pamięciowym.

Jak nauczyć się haków pamięciowych?

Wybierz na początek 10 elementów, które dobrze znasz. Mogą to być poszczególne części Twojego ciała (stopa, kostka, łydka, kolano, pupa, brzuch, piersi, ramiona, szyja, usta, nos); znane Ci części pokoju w którym przebywasz (drzwi, łóżko, fotel, szafka, lampa, komputer, etc.) lub coś innego. Zapisz to.

Ważne, aby elementy te były uporządkowane we właściwej kolejności. Np. części ciała od góry do dołu lub odwrotnie, a elementy w pokoju zgodnie ze wskazówkami zegara lub przeciwnie. Nie mogą być wybrane wyrywkowo bo technika nie zadziała.

Powtórz wielokrotnie te elementy – Twoje haki pamięciowe. Gdy je utrwalisz, będą gotowe do użycia!

Przez kolejne 14 dni, codziennie zapamiętaj min. 10 informacji za pomocą tych haków. Mogą to być wybrane słowa z książki, lista zakupów, rzeczy które są wokół Ciebie, etc. Ważne, aby ćwiczyć bo to utrwala Twoją wiedzę i poprawia pamięć. A w głównej mierze zwiększa Twoją umiejętność posługiwania się tą techniką pamięciową.

Do czego wykorzystać  mnemotechnikę haków pamięciowych?

  • Do zapamiętania nowej wiedzy z lekcji, wykładu, książki (wybierz 10, 20 lub więcej słów kluczowych i umieść na hakach pamięciowych)
  • Do zapamiętania listy zakupów, rzeczy do zrobienia w ciągu dnia, listy spotkań, etc.
  • Do zapamiętania kolejnych punktów przemówienia, wystąpienia publicznego, wiersza, etc. (jak w pkt. pierwszym, wybierz najważniejsze słowa kluczowe i umieść je na hakach).
  • … Lista jest ogromna, a to co ją ogranicza to tylko Twoja kreatywność!

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

PS.: Haki pamięciowe to zbiorcza nazwa mnemotechnik, takich jak: podstawniki cyfrowe, podstawniki alfabetyczne, pokój rzymski i inne. Na początek naucz się tej prostej metody a nazewnictwo możesz sobie odpuścić. W kolejnych artykułach będę dokładniej wyjaśniał poszczególne techniki pamięciowe i podpowiadał, gdzie którą z nich zastosować.

Dodaj komentarz